Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT48R7
RMCF1206FT48R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT48R7
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT48R7.pdf
Availability of RMCF1206FT48R7
QUANTITY
RMCF1206FT48R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT48R7
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT48R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT48R7
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT48R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT48R7 Details Description
Related parts for RMCF1206FT48R7
HEX STANDOFF 8-32 S STEEL 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM VERT SMD 10AU datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR CABLE TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
6+6 WAY M VERT BM SMT W/5MM JS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf