Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT5M11
RMCF1206FT5M11 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT5M11
Brief Description
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT5M11.pdf
Availability of RMCF1206FT5M11
QUANTITY
RMCF1206FT5M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT5M11
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT5M11
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT5M11
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT5M11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT5M11 Details Description
Related parts for RMCF1206FT5M11
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK ISO 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf