Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT82R0
RMCF1206FT82R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT82R0
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT82R0.pdf
Availability of RMCF1206FT82R0
QUANTITY
RMCF1206FT82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT82R0
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT82R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT82R0
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT82R0 Details Description
Related parts for RMCF1206FT82R0
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SS LED ANNUN RECT datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SLDR R/A datasheet.pdf