Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT976R
RMCF1206FT976R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT976R
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT976R.pdf
Availability of RMCF1206FT976R
QUANTITY
RMCF1206FT976R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT976R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT976R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT976R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT976R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT976R Details Description
Related parts for RMCF1206FT976R
RES SMD 22K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf