Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FTR511
RMCF1206FTR511 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FTR511
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.511 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FTR511.pdf
Availability of RMCF1206FTR511
QUANTITY
RMCF1206FTR511 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FTR511
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FTR511
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FTR511
Related LinksRMCF120, RMCF1206FTR511 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FTR511 Details Description
Related parts for RMCF1206FTR511
BLADE HEX 1/8" 4.72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf