Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG200R
RMCF1206JG200R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG200R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG200R.pdf
Availability of RMCF1206JG200R
QUANTITY
RMCF1206JG200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG200R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG200R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG200R
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG200R Details Description
Related parts for RMCF1206JG200R
HEADER OPEN .018"DIA .400 22POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf