Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JG2R20
RMCF1206JG2R20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JG2R20
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JG2R20.pdf
Availability of RMCF1206JG2R20
QUANTITY
RMCF1206JG2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JG2R20
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JG2R20
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JG2R20
Related LinksRMCF120, RMCF1206JG2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JG2R20 Details Description
Related parts for RMCF1206JG2R20
FIXED IND 220UH 220MA 770 MOHM datasheet.pdf
IC RCVR ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.8A 4WLCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W SMBG datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf