Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT1K80
RMCF1206JT1K80 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT1K80
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT1K80.pdf
Availability of RMCF1206JT1K80
QUANTITY
RMCF1206JT1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT1K80
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT1K80
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT1K80
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT1K80 Details Description
Related parts for RMCF1206JT1K80
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
FUSE CERM 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
OUTPUT UNIT PULSE/RELAY FOR E5CK datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 15A 1:1:100 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2K OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf