Stackpole Electronics Inc. RMCF1206JT220R
RMCF1206JT220R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206JT220R
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206JT220R.pdf
Availability of RMCF1206JT220R
QUANTITY
RMCF1206JT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206JT220R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206JT220R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206JT220R
Related LinksRMCF120, RMCF1206JT220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206JT220R Details Description
Related parts for RMCF1206JT220R
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS QUADRAX WALL PIN datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM FUSE W/LENS 10A datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.3A PWRDI333-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf