Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT107K
RMCF1210FT107K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT107K
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT107K.pdf
Availability of RMCF1210FT107K
QUANTITY
RMCF1210FT107K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT107K
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT107K
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT107K
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT107K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT107K Details Description
Related parts for RMCF1210FT107K
TRANS NPN 400V 1A SOT-89 datasheet.pdf
EMULATOR PCB ADAPTER 64-QFP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 1.1 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf