Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT10M0
RMCF1210FT10M0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT10M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT10M0.pdf
Availability of RMCF1210FT10M0
QUANTITY
RMCF1210FT10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT10M0
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT10M0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT10M0
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT10M0 Details Description
Related parts for RMCF1210FT10M0
IC FLASH 512KBIT 40MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
2X8 R.A. L-N-L HDR ASM. datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 200MSPS 48TQFP datasheet.pdf
IC PWM CTRLR BUCK 2PHASE 24-QFN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 438MA 640 MOHM datasheet.pdf