Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT18R7
RMCF1210FT18R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT18R7
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT18R7.pdf
Availability of RMCF1210FT18R7
QUANTITY
RMCF1210FT18R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT18R7
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT18R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT18R7
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT18R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT18R7 Details Description
Related parts for RMCF1210FT18R7
CHASSIS ALUM UNPAINTED 17"LX5"W datasheet.pdf
CONN MDR RCPT 14POS R/A M2.5 datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf
IC BATT MANAGER U-DFN2030-6 datasheet.pdf
LJT 6C 6#12 SKT PLUG datasheet.pdf
22UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf