Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT1K15
RMCF1210FT1K15 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT1K15
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT1K15.pdf
Availability of RMCF1210FT1K15
QUANTITY
RMCF1210FT1K15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT1K15
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT1K15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT1K15
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT1K15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT1K15 Details Description
Related parts for RMCF1210FT1K15
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IGBT 600V 85A 350W SUPER247 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SER 32QFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 3POS 7MM datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE16-V0-2M datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 750MA 1.76 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TERMINATING MACHINE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 5.5KV 40A RESIN datasheet.pdf