Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT1K20
RMCF1210FT1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT1K20
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT1K20.pdf
Availability of RMCF1210FT1K20
QUANTITY
RMCF1210FT1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT1K20
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT1K20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT1K20
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT1K20 Details Description
Related parts for RMCF1210FT1K20
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 500MHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 50' NM BNCM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 590MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf