EPCOS (TDK) B32529C683J
B32529C683J picture photo
Mfg. Part Number
B32529C683J
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C683J.pdf
Availability of B32529C683J
QUANTITY
B32529C683J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C683J
Internal Part NumberEIS-B32529C683J
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,000
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C683J
Related LinksB3252, B32529C683J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C683J Details Description
Related parts for B32529C683J
RES 120 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY FREE HANGING datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf