Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT237R
RMCF1210FT237R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT237R
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT237R.pdf
Availability of RMCF1210FT237R
QUANTITY
RMCF1210FT237R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT237R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT237R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT237R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT237R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT237R Details Description
Related parts for RMCF1210FT237R
MOD PWR ENTRY MED 20A 1PL QC PNL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-17POS OPEN FRM datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 8MM BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 2''X6'' 100EA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 4 LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 3.6A TO277A datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
7 POS. F.F. TAB HSG MOTOR MOUNT datasheet.pdf