Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT2K61
RMCF1210FT2K61 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT2K61
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT2K61.pdf
Availability of RMCF1210FT2K61
QUANTITY
RMCF1210FT2K61 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT2K61
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT2K61
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT2K61
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT2K61 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT2K61 Details Description
Related parts for RMCF1210FT2K61
RES 1.25K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.7MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SSOT-6 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
SELF LAMINATING CABLE MARKER datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-200' BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf