Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT357R
RMCF1210FT357R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT357R
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT357R.pdf
Availability of RMCF1210FT357R
QUANTITY
RMCF1210FT357R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT357R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT357R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT357R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT357R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT357R Details Description
Related parts for RMCF1210FT357R
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 7POS BK datasheet.pdf
DETECTOR PHOTOLOG FIB OPT 5 TTL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC LP 32TQFN datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
ISOLATOR RS-232 2000V datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC DISPL PMIC PROGR OUTPUT QFN datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf