Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT511R
RMCF1210FT511R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT511R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT511R.pdf
Availability of RMCF1210FT511R
QUANTITY
RMCF1210FT511R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT511R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT511R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT511R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT511R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT511R Details Description
Related parts for RMCF1210FT511R
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
LIMIT SWITCH LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE ORN DIFFUSED DUAL datasheet.pdf
HEADER 3POS PIN R/A 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 220mA Backlight 16-DIP datasheet.pdf
32MHZ 32BIT RX MCU 64KB 64LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 39.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf