Vishay/Dale CRCW04022K26FHEDP
CRCW04022K26FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022K26FHEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022K26FHEDP.pdf
Availability of CRCW04022K26FHEDP
QUANTITY
CRCW04022K26FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022K26FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04022K26FHEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022K26FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW04022K26FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022K26FHEDP Details Description
Related parts for CRCW04022K26FHEDP
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.98M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.63A 17 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 13.46MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf