Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT5K23
RMCF1210FT5K23 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT5K23
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT5K23.pdf
Availability of RMCF1210FT5K23
QUANTITY
RMCF1210FT5K23 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT5K23
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT5K23
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT5K23
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT5K23 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT5K23 Details Description
Related parts for RMCF1210FT5K23
TRANS PNP 60V 0.6A SOT23-3 datasheet.pdf
RES MO 1W 30.1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONT SKT SLDR 18AWG GLD 1=10PC datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf