Vishay/Dale RNC55J5502BSB14
RNC55J5502BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5502BSB14
Brief Description
RES 55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5502BSB14.pdf
Availability of RNC55J5502BSB14
QUANTITY
RNC55J5502BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5502BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5502BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5502BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5502BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5502BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5502BSB14
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" STACKER datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 2A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf