Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT845R
RMCF1210FT845R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT845R
Brief Description
RES SMD 845 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT845R.pdf
Availability of RMCF1210FT845R
QUANTITY
RMCF1210FT845R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT845R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT845R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT845R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT845R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT845R Details Description
Related parts for RMCF1210FT845R
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW datasheet.pdf
30MM X 12.7MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE YLW 56K FLAT datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf