Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT20K0
RMCF1210JT20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT20K0.pdf
Availability of RMCF1210JT20K0
QUANTITY
RMCF1210JT20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT20K0
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT20K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT20K0
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT20K0 Details Description
Related parts for RMCF1210JT20K0
CONN HDR DUAL 32POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16-QFN datasheet.pdf
DAUGHTER CARD TOOLSTICK LIN datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf