Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT220R
RMCF1210JT220R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT220R
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT220R.pdf
Availability of RMCF1210JT220R
QUANTITY
RMCF1210JT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT220R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT220R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT220R
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT220R Details Description
Related parts for RMCF1210JT220R
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28SSOP datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 34POS datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N CH 55V 58A TO-220AB datasheet.pdf
19 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RJI 1 X IP20 ANG 180 22/7TRA datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 37MM datasheet.pdf