Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JTR180
RMCF1210JTR180 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JTR180
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JTR180.pdf
Availability of RMCF1210JTR180
QUANTITY
RMCF1210JTR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JTR180
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JTR180
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JTR180
Related LinksRMCF121, RMCF1210JTR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JTR180 Details Description
Related parts for RMCF1210JTR180
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC 2820 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
METRAL RCT STR PF 4X42 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
762MM EURO PLUG RA WMTG 9CGRN datasheet.pdf