Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT13R0
RMCF2010FT13R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT13R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT13R0.pdf
Availability of RMCF2010FT13R0
QUANTITY
RMCF2010FT13R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT13R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT13R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT13R0
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT13R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT13R0 Details Description
Related parts for RMCF2010FT13R0
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 787 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 50POS SMD datasheet.pdf