Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT182R
RMCF2010FT182R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT182R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT182R.pdf
Availability of RMCF2010FT182R
QUANTITY
RMCF2010FT182R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT182R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT182R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT182R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT182R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT182R Details Description
Related parts for RMCF2010FT182R
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVAL SMPS L6565 3PHASE APP datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf