Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT20R0
RMCF2010FT20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT20R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT20R0.pdf
Availability of RMCF2010FT20R0
QUANTITY
RMCF2010FT20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT20R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT20R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT20R0
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT20R0 Details Description
Related parts for RMCF2010FT20R0
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" RBW FLOAT NI datasheet.pdf