Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT20R0
RMCF2010FT20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT20R0
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT20R0.pdf
Availability of RMCF2010FT20R0
QUANTITY
RMCF2010FT20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT20R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT20R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT20R0
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT20R0 Details Description
Related parts for RMCF2010FT20R0
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP121-1 2.0V OUTPUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PT 10C 10#20 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 100MW VMN2 datasheet.pdf