Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT274R
RMCF2010FT274R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT274R
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT274R.pdf
Availability of RMCF2010FT274R
QUANTITY
RMCF2010FT274R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT274R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT274R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT274R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT274R Details Description
Related parts for RMCF2010FT274R
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DFN datasheet.pdf
MOD PWR INLET W/CVR PCB 1.5 PNL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 40.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 datasheet.pdf