Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT4R75
RMCF2010FT4R75 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT4R75
Brief Description
RES SMD 4.75 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT4R75.pdf
Availability of RMCF2010FT4R75
QUANTITY
RMCF2010FT4R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT4R75
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT4R75
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT4R75
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT4R75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT4R75 Details Description
Related parts for RMCF2010FT4R75
RIVET BLIND 0.462" ALUM NATURAL datasheet.pdf
VARISTOR 68.4V 300A AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf