Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT62K0
RMCF2010FT62K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT62K0
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT62K0.pdf
Availability of RMCF2010FT62K0
QUANTITY
RMCF2010FT62K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT62K0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT62K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT62K0
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT62K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT62K0 Details Description
Related parts for RMCF2010FT62K0
IC RF PWR CNTRL DUAL BAND 16WQFN datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 768K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 24TQFN datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
02 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC OPAMP QUAD RRIO 14SOIC datasheet.pdf
MINI MAC FT 904220109 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf