Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT665K
RMCF2010FT665K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT665K
Brief Description
RES SMD 665K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT665K.pdf
Availability of RMCF2010FT665K
QUANTITY
RMCF2010FT665K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT665K
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT665K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT665K
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT665K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT665K Details Description
Related parts for RMCF2010FT665K
MOSFET N-CH 400V 10A TO-220-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC 3DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT SS SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
5000A FLUKE 1750 THIN FLEXI 61CM datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf