Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT750R
RMCF2010FT750R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT750R
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT750R.pdf
Availability of RMCF2010FT750R
QUANTITY
RMCF2010FT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT750R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT750R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT750R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT750R Details Description
Related parts for RMCF2010FT750R
IC SWITCH CTRLR 10/100 128PQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL 170 CKT datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 180MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
KIT DEV 434MHZ FOR SI4356 RX datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SOLID 1" datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf