Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT76K8
RMCF2010FT76K8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT76K8
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT76K8.pdf
Availability of RMCF2010FT76K8
QUANTITY
RMCF2010FT76K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT76K8
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT76K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT76K8
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT76K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT76K8 Details Description
Related parts for RMCF2010FT76K8
FIXED IND 150UH 130MA 3.7 OHM datasheet.pdf
THERM PTC MINI-BEAD 3MM 145C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE DUCT VINYL 2" X 50YD BLUE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL HOT SWAP 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf