Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT100R
RMCF2010JT100R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT100R.pdf
Availability of RMCF2010JT100R
QUANTITY
RMCF2010JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT100R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT100R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT100R Details Description
Related parts for RMCF2010JT100R
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
M12 CORD 4XAWG22/7 STR 1.5M datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A TO220F datasheet.pdf