Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT160R
RMCF2010JT160R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT160R
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT160R.pdf
Availability of RMCF2010JT160R
QUANTITY
RMCF2010JT160R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT160R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT160R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT160R
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT160R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT160R Details Description
Related parts for RMCF2010JT160R
ID ISC.ANT.C2-A UHF ANT CABLE 2M datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECODE/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK SOURCE PREC AUD 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf