Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT2K70
RMCF2010JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT2K70
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT2K70.pdf
Availability of RMCF2010JT2K70
QUANTITY
RMCF2010JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT2K70
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT2K70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT2K70
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT2K70 Details Description
Related parts for RMCF2010JT2K70
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.23 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf