Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT2K70
RMCF2010JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT2K70
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT2K70.pdf
Availability of RMCF2010JT2K70
QUANTITY
RMCF2010JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT2K70
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT2K70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT2K70
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT2K70 Details Description
Related parts for RMCF2010JT2K70
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 4A 3V datasheet.pdf
RES 68 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf