Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT3K60
RMCF2010JT3K60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT3K60
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT3K60.pdf
Availability of RMCF2010JT3K60
QUANTITY
RMCF2010JT3K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT3K60
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT3K60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT3K60
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT3K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT3K60 Details Description
Related parts for RMCF2010JT3K60
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG12 GY 17/32" datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 700MW SFLAT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-29V 700MA datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
10+10 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
RES 91 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf