Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT56R0
RMCF2010JT56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT56R0
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT56R0.pdf
Availability of RMCF2010JT56R0
QUANTITY
RMCF2010JT56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT56R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT56R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT56R0
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT56R0 Details Description
Related parts for RMCF2010JT56R0
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAB 12S CAP PLUG CHAIN datasheet.pdf
SOFTWARE CD-ROM V4.2 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 9POS datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
2 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf