Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT6R20
RMCF2010JT6R20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT6R20
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT6R20.pdf
Availability of RMCF2010JT6R20
QUANTITY
RMCF2010JT6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT6R20
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT6R20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT6R20
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT6R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT6R20 Details Description
Related parts for RMCF2010JT6R20
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EDGECARD EXT PCI 184PS .050 3.3V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HDM/FA SAPR.200F.300F BENCH G CU datasheet.pdf
CCR2 8R2 10% datasheet.pdf