Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT82K0
RMCF2010JT82K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT82K0
Brief Description
RES SMD 82K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT82K0.pdf
Availability of RMCF2010JT82K0
QUANTITY
RMCF2010JT82K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT82K0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT82K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT82K0
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT82K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT82K0 Details Description
Related parts for RMCF2010JT82K0
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 32POS datasheet.pdf