Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT140K
RMCF2512FT140K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT140K
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT140K.pdf
Availability of RMCF2512FT140K
QUANTITY
RMCF2512FT140K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT140K
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT140K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
SeriesRMCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT140K
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT140K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT140K Details Description
Related parts for RMCF2512FT140K
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.7A SC70-6 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR 2CH PENTAWATT-5 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 147MA 3.25 OHM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/10W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf