Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT1K82
RMCF2512FT1K82 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT1K82
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT1K82.pdf
Availability of RMCF2512FT1K82
QUANTITY
RMCF2512FT1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT1K82
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT1K82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT1K82
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT1K82 Details Description
Related parts for RMCF2512FT1K82
DIODE ARRAY GP 100V 150MA SC75 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.5V SC-82AB datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX4079 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 0.3M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf