Nichicon UWT1C100MCL2GB
UWT1C100MCL2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1C100MCL2GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWT1C100MCL2GB.pdf
Availability of UWT1C100MCL2GB
QUANTITY
UWT1C100MCL2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1C100MCL2GB
Internal Part NumberEIS-UWT1C100MCL2GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1C100MCL2GB
Related LinksUWT1C10, UWT1C100MCL2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1C100MCL2GB Details Description
Related parts for UWT1C100MCL2GB
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
SNAP RIVET T-TYPE .122"DIA .14" datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM CHASSIS datasheet.pdf
IC UART QUAD 80LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL VERT .100 datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf