Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT220R
RMCF2512FT220R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT220R
Brief Description
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT220R.pdf
Availability of RMCF2512FT220R
QUANTITY
RMCF2512FT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT220R
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT220R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT220R
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT220R Details Description
Related parts for RMCF2512FT220R
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 160V/150V SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM IDC 3POS 20-24AWG datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 28.75MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 50 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 20A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HEATSHK 4.8MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf