Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT2R49
RMCF2512FT2R49 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT2R49
Brief Description
RES SMD 2.49 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT2R49.pdf
Availability of RMCF2512FT2R49
QUANTITY
RMCF2512FT2R49 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT2R49
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT2R49
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT2R49
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT2R49 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT2R49 Details Description
Related parts for RMCF2512FT2R49
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50M OHM 10% 100W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 200V DO-214AC datasheet.pdf