Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT365R
RMCF2512FT365R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT365R
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT365R.pdf
Availability of RMCF2512FT365R
QUANTITY
RMCF2512FT365R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT365R
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT365R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT365R
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT365R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT365R Details Description
Related parts for RMCF2512FT365R
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
CABLE MARKER HOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CRYSTAL 4.000000MHZ SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf